Veeam Surebackup – PART 2: Application Group

Veeam Surebackup – PART 2: Application Group

2. Adım olarak Application Group oluşturuyor olacağız. Burada eklediğimiz sanal makinalarımız ile daha sonra surebackup görevi ile test ediyor olacağız.

Genel olarak, bir sanal makinayı test etmek için farklı bileşenlere de ihtiyacımız oluyor. Örnek olarak domain içinde olan bir SQL veya Exchange test ediyor olacaksak, domain entegrasyonu gereği Active Directory, DNS sunucusunu da aynı application group’a eklemek gerekebilir.

İlk olarak Application Group’a ismini veriyoruz.

image

Virtual Machines ekranında test edeceğimiz sanal makinaları backup’lardan, replica veya storage snapshot’lardan ekleyebiliriz.

SNAGHTMLc88581e

Eklediğimiz VM’ler üzerinde, Role’lerini yapımıza göre seçerek hangi testlerin yapabileceğini belirtebiliyoruz. Burada Veeam kurulumu ile gelen, DNS, Domain Controller, Mail, SQL vb roller mevcut ve dilerseniz kendiniz de rol yaratabilirsiniz.

SNAGHTMLc8865ab

Benzer şekilde Startup opsiyonları içinde;

  • Memory allocation: VM açıldığında bu VM’e verilecek RAM oranı (üretim ortamında 10GB RAM’i olan bir sanal makinaya %50 dersek, test ortamında 5GB olarak açılır)
  • Maximum allowed boot time: Boot’un başarılı olup olmadığını anlamak için beklediğimiz maximum süre. Burada bir nokta, VM’ler yedeklerden izole ortamda ve belki limitli kaynaklar ile başlayacağından, boot süreleri üretim ortamından daha fazla sürebilir. Bu nedenle bazen boot time’ları arttırma ihtiyacı doğabilir. Benzer şekilde boot sonrası, Application initialization timeout ile, uygulamaların açılması için beklediğimiz süreyi belirtebiliyoruz.
  • Boot verification içerisinde de VM heartbeat’ler ve/veya ping testi yaparak sanal makinanın boot olup olmadığının seçimini yapabiliyoruz. Hearthbeat için mutlaka VMware tool’ların yüklü olması gerekiyor. İki özellik de açık olduğunda (default) boot’un başarılı olarak kabul edilmesi için hem hearhbeat’in hem de ping’in başarılı olması gerekiyor.

image

Dilersek özel script yazarak istediğimiz kontrolleri de yapabilmekteyiz.

image


Bulent Tolu
Latest posts by Bulent Tolu (see all)
Share
Translate »