VMware App Volumes ile Gerçek Zamanlı Uygulama Dağıtımı

(Real-time Application Delivery with App Volumes)

Merhabalar, VMware App Volumes’ün VDI ortamlarında uygulama dağıtımını saniyeler içerisinde nasıl yapılabildiğini ve daha da önemlisi uygulamaların yaşam döngüsünü kolaylaştırarak yönetimini nasıl basit ve güvenli bir hale getirebildiği hakkında kısa bir paylaşım yapmak istedim.

Öncelikle, App Volumes, uygulamalarızı son kullanıcı ve cihazlarına, tek bir klik ile saniyeler içerisinde dağıtabilmekte ve kullanılabilir hale getirebilmektedir. Uygulamalar dinamik bir biçimde kullanıcılara, kullanıcı gruplarına, veya kullanıcı masaüstlerine kullanıcı log-in olsa dahi atanabilmektedir. Bu uygulamalar (appstacks), kullanıcıya herhangi bir kesinti yaratmadan kolaylıkla güncellenebilmekte, kullanıcıdan geri alınabilmekte ve dolayısıyla tüm uygulama döngüsü kolaylıkla yönetilebilmektedir. Yavaş ve sıkıntılı olan uygulama kurulum, yönetim, ve bakım süreçleri çok kolay bir hale gelerek güvenilir olmayan tekil uygulama kurulumları bu sayede güvenilir hale getirilebilmekte, uygulama sorunları için harcanan zaman da minimize edilebilmektedir.

VMware App Volumes App Volumes genel anlamda bir uygulama sanallaştırma ve katmanlama (layering) teknolojisidir. App Volumes ile uygulamalar ayrı bir sanal disk’te tutulmaktadır (App Container). Bu container’lar içinde 1’den fazla uygulama barındırabilmekteyiz. App Volumes’un Agent’ı sayesinde bu uygulamalar son kullanıcı işletim sistemi içerisine tanıtılmaktadır. Bu sayede mevcut masaüstlerine uygulamaları kurmak yerine, tüm işletim sistemlerinin kullanacağı tek bir sanal disk yaratarak depolama tarafında büyük bir kazanç da elde edilebilmekteyiz. Diğer bir yandan ise, uygulamalar son kullanıcı işletim sisteminden bağımsız yönetilebildiği için uygulama yönetimini daha kolay, basit ve sorunsuz bir hale getirebilmekteyiz.

Bir görselin bin kelimeden daha iyi olacağı kanısıyla, App Volumes ile uygulamaların anlık olarak son kullanıcılara nasıl dağıtıldığı hakkında kısa bir video paylaşmak istedim:

 

Daha fazla bilgi için: https://www.vmware.com/products/appvolumes/

VMware Hands-on-Labs da lab ortamda App Volumes’ü deneyebilrisiniz: http://vmware.com/go/avlab

App Volumes 3.0 ile yeni gelen özellikleri bir sonraki yazım ile paylaşıyor olacağım.

Bulent Tolu

Bulent Tolu

Sr. Systems Engineer at VMware
Bulent is an IT professional with Master's in MIS and 10-years of experience in broad range of Information Technologies. He is exposed to engineering/architecting, implementation/integration, and administration of various high-available IT systems and infrastructure. He has a passion to continually research, test and evaluate new technologies and follow industry best practices to secure and optimize IT systems. Currently, he lives in Istanbul and works as a Sr. Systems Engineer at VMware.
Bulent Tolu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post Navigation

Share
Translate »