Horizon View 6 – vGPU: NVIDIA Tesla M60

Horizon View 6 – vGPU: NVIDIA Tesla M60

NVIDIA GRID 2.0 serisi ile beraber VMware Horizon ve VMware vSphere üzerinde kurulum adımları  bir nebze değişmiş bulunmaktadır. Bu adımları listelemekten ziyade genel kurulumu kısa bir video ile paylaşmak istedim.

Dikkat edilmesi gereken önemli konular:

 • En büyük değişikliklerden birisi yeni lisanslama modeli. Artık vGPU kullanımı için NVIDIA lisans sunucusu ihtiyacı bulunmaktadır. Video’da Windows sunucu üzerine NVIDIA’nın lisans sunucusu kurulduktan sonra, NVIDIA lisans portal’ı üzerinde bu sunucu kaydedilerek ihtiyaç dahilindeki lisans sayısı atanmış ve oluşturulan lisans dosyası indirilerek kurulmuş olan windows lisans sunucusuna yüklenmiştir. Sanal Desktop’ların NVIDIA driver ayarlarında, lisans sunucusu gösterilmektedir. Aksi takdirde kullanım 3fps olarak limitlenmektedir.
 • Kurulum ile ilgili tüm bilgiler ve yazılımlar lisans portali aracılığı ile erişilmekte (en azından ben henüz başka bir yöntem bulamadım)
 • Diğer bir önemli nokta ise, Tesla kartları Compute Mode dediğimiz HPC için bir mode’da gelmektedir. Horizon/vGPU kurulumları için NVIDIA’nın kurulum dosyaları ile sağladığı bir iso dosyası ile vSphere boot edildikten sonra içindeki utility ile kartı Graphic mode’una çevirmek gerekmektedir. Graphic mode için aşağıdaki bilgi verilmekte:
  • GPU passthrough with hypervisors that do not support large BARs. At the time of publication, this includes Citrix XenServer 6.2, 6.5, VMware ESXi 5.1, 5.5, 6.0, Red Hat Enterprise Linux 7.0, 7.1.
  • GPU passthrough to Windows VMs on Xen and KVM hypervisors
  • GRID Virtual GPU deployments.
  • VMware vSGA deployments.
 • VMware Horizon ile vGPU “Hosted Apps” (RDSH) üzerinde kullanılacak ise, Horizon View ajanı kurulurken mutlaka “3D RDSH” opsiyonu aktif hale getirilerek kurulumu yapılmalıdır.

Örnek kurulumda M60 ile beraber M60-2q profili kullanılmıştır. Grid ile ilgili bilgilere NVIDIA sayfasından ulaşabilirsiniz.

Tesla M60 vGPU Profiles:

Tesla M60 vGPU Profiles

TESLA

M60

Bulent Tolu
Latest posts by Bulent Tolu (see all)
Share
Translate »